Nasza historia! Bieszczadzkie Pogotowie Ratunkowe

07-04-2025
Historia, struktura oraz funkcjonowanie Bieszczadzkiego Pogotowia Ratunkowego
Bieszczadzkie Pogotowie Ratunkowe SP ZOZ w Sanoku (BPR) zostało utworzone na mocy uchwały Rady Powiatu Sanockiego z dnia 29 marca 2017 r. Jednostka została wydzielona ze struktur Szpitala Specjalistycznego SP ZOZ w Sanoku.
W kwietniu 2018 roku powołano Dyrektora Bieszczadzkiego Pogotowia Ratunkowego Beatę Pieszczoch, która rozpoczęła działania związane z organizacją nowego pogotowia pod względem formalno-prawnym oraz przygotowaniami do przekazania cesji kontraktu NFZ ze Szpitala Specjalistycznego SP ZOZ w Sanoku na BPR SP ZOZ w Sanoku.
Po dopełnieniu formalności 1 sierpnia 2018 roku zawarta została umowa NFZ z Bieszczadzkim Pogotowiem Ratunkowym na udzielanie świadczeń w zakresie ratownictwa medycznego i od tego dnia jednostka funkcjonuje jako samodzielny podmiot leczniczy.
Na początku pogotowie dysponowało 5 ZRM i Dyspozytornią medyczną. Zabezpieczało teren Powiatu sanockiego.
Od 1 kwietnia 2019 roku w wyniku uzyskania umowy z POW NFZ na rejon operacyjny bieszczadzki Bieszczadzkie Pogotowie Ratunkowe rozszerzyło swoją działalność. Na chwilę obecną zabezpiecza 4 powiaty: sanocki, leski, bieszczadzki i brzozowski. Na terenie tych powiatów funkcjonuje 18 zespołów ratownictwa medycznego.
Kierownictwo Bieszczadzkiego Pogotowia Ratunkowego
Organem założycielskim Bieszczadzkiego Pogotowia Ratunkowego SP ZOZ w Sanoku jest Powiat Sanocki.
Nasze Zespoły
Bieszczadzkie Pogotowie Ratunkowe dysponuje obecnie 18 Zespołami Ratownictwa Medycznego (ZRM). W tym 17 ZRM to zespoły podstawowe i 1 ZRM zespół specjalistyczny. Sezonowo uruchamiany jest wodny zespół ratownictwa medycznego na akwenie Jeziora solińskiego.
W zespołach ratownictwa medycznego zatrudnionych jest łącznie 163 pracowników – ratowników medycznych i pielęgniarek/ pielęgniarzy.
ZRM zlokalizowane są w 15 podstacjach na terenie 4 powiatów: bieszczadzkiego, brzozowskiego, leskiego i sanockiego.
BPR SP ZOZ w Sanoku ma podpisaną również umowę z POW NFZ w Rzeszowie na wykonywanie świadczeń w zakresie transportu medycznego. Zespół transportu medycznego zlokalizowany jest w Lesku, ul. Stawowej 15.
Rozmieszczenie Podstacji Bieszczadzkiego Pogotowia
Z systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego współpracują Jednostki współpracujące tj. Policja, Państwowa Straż Pożarna, a także jednostki wpisane do Krajowego Rejestru Jednostek Współpracujących z systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego m.in.: Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (WOPR), Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (GOPR), Ochotnicza Straż Pożarna (OSP), Polski Czerwony Krzyż i inne.
źródło: BPR
UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
Dodaj komentarz
Zaloguj się a:
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.