REKLAMA

Zmarł ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Walczył z chorobą

 – Dzisiaj o 8:00 rano w szpitalu w Chrzanowie zmarł po ciężkiej chorobie nasz ukochany Przyjaciel i członek honorowy Stowarzyszenia „Wspólnota i Pamięć” ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski – poinformowało stowarzyszenie w mediach społecznościowych.

– Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie…

fot. arch. redakcji

Tadeusz Bohdan Isakowicz – Zaleski urodził się w 1956 roku w Krakowie. Jest polskim Ormianinem, duchownym katolickiego obrządku łacińskiego i ormiańskiego, w 1983 odbył święcenia kapłańskie. W 1975-1977 wcielony na 2 lata do specjalnej jednostki wojskowej dla kleryków w Brzegu Opolskim, gdzie w 1976 uczestniczył w głodówce przeciwko zakazowi posiadania gazet i książek religijnych, w toku służby osadzony na 56 dni w areszcie za uchybienia dyscyplinie. W 1978-1981 kolporter wydawnictw niezależnych w Papieskiej Akademii Teologicznej, od 1979 działacz opozycji, współpracownik SKS, Chrześcijańskiej Wspólnoty Ludzi Pracy, a w 1981 wybrany do samorządu seminaryjnego. Za próbę przekształcenia samorządu w autentyczną reprezentację studencką, po V roku niedopuszczony do święceń kapłańskich i dyscyplinarnie skierowany na praktykę w parafii w Chrzanowie. W latach osiemdziesiątych był represjonowany przez Służbę Bezpieczeństwa, a w 1985 został dwukrotnie ciężko pobity przez funkcjonariuszy SB. W 1988 brał udział jako duszpasterz robotników w strajku w Hucie im. Lenina, po którego pacyfikacji został zatrzymany na kilka godzin. Zaangażował się w działalność dobroczynną i pomoc niepełnosprawnym. W 1987 był współzałożycielem Fundacji im. św. Brata Alberta zajmującą się pomocą osobom upośledzonym, prowadzącą schronisko w podkrakowskich Radwanowicach. Od 2007 felietonista Gazety Polskiej. Kawaler Orderu Uśmiechu, w 1997 otrzymał od kard. Franciszka Macharskiego tytuł kanonika honorowego archidiecezji krakowskiej za pracę z osobami niepełnosprawnymi, lecz w 2006 zrezygnował z tytułu w proteście przeciwko pomówieniom pod swoim adresem. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

red. / gov.pl

09-01-2024

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.