REKLAMA

Dyr. Płaziak: Skierujemy na oddział covidowy najlepszych lekarzy. Otwiera się nowy oddział w Lesku

LESKO / PODKARPACIE. W piątek wojewoda podkarpacki wydała decyzję o utworzenia oddziału covidowego w Szpitalu Powiatowym w Lesku. Pierwsi pacjenci trafią do niego w najbliższą środę.

Dorota Mękarska

Na potrzeby nowego oddziału covidowego jest przystosowywany były oddział rehabilitacji, który na wskutek zmian w leskim szpitalu został przeniesiony w inne miejsce. Pozostała po nim wolna przestrzeń, która teraz będzie wykorzystana do leczenia chorych na COVID-19.

Oddział zapewni płynność działania leskiemu szpitalowi

Wojewoda wydała decyzję w piątek, ale zorganizowanie oddziału na 28 łóżek przez weekend graniczyło z cudem. Oddział ruszy więc w środę.

Jak podkreśla Robert Płaziak, dyr. SP ZOZ w Lesku, oddział będzie generalnie działał jako buforowy, czyli będą do niego trafiać zakażeni pacjenci z leskiego szpitala, których do tej pory lecznica musiała odsyłać do innych placówek. Teraz będą hospitalizowani na miejscu.

Oddział zapewni i poprawi płynność funkcjonowania naszego szpitala – podkreśla menadżer.

To jednak nie znaczy, że do Leska nie będą trafiać pacjenci z innych powiatów. W razie potrzeby chorzy mogą być dowożeni z całego województwa.

Oddział wewnętrzny trwa na posterunku

Aktualnie trwa wyposażanie oddziału w niezbędny sprzęt, a personel medyczny jest w trakcie szkolenia. Wdrażane są procedury i ściągane konieczne leki.

Skierujemy na oddział najlepszych lekarzy. Myślę, że pacjenci będą mieć u nas dobrą opiekę, nie odbiegającą standardem od innych oddziałów covidowych w województwie – dodaje dyr. Płaziak.

Warto podkreślić, że powstanie oddziału covidowego w leskim szpitalu nie wiąże się z wygaszeniem innego oddziału. W Lesku pozostanie oddział wewnętrzny, który w tej chwili jest jedynym na posterunku na obszarze dwóch powiatów, czyli sanockiego i leskiego.

Nasz szpital zdobył się na olbrzymi wysiłek, bo dokłada jeszcze jeden oddział, a nie wygasza wewnętrznego – podkreśla dyrektor. – Personel stara się jak może, by w tak krótkim czasie zorganizować oddział covidowy. Powinien za to nagrodę Nobla dostać – dodaje żartem.

Oddział jak już wspomniano, będzie liczył 28 łóżek, w tym jedno stanowisko z respiratorem.

W Sanoku coraz tłoczniej

Powoli zapełni się natomiast oddział covidowy w sanockim szpitalu. Na 131 łóżek, dzisiaj rano zajętych było już 125. Pod respiratorami leży 14 pacjentów. Ich stan można określić jako ciężki.

Jak podkreśla Grzegorz Panek, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Sanoku, 90 % pacjentów, którzy w tej chwili są hospitalizowani w Sanoku z powodu COVID-19, nie było zaszczepionych.

Zdjęcie poglądowe / archiwum redakcji

15-11-2021

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.