REKLAMA

PORADNIK. Jak przygotować mieszkanie do wakacji?

Jeśli też zawsze masz wrażenie, że weekendy i wakacje mijają za szybko, sprawdź, jak zatrzymać je najdłużej. Przygotowując się do lata, zyskasz pewność, że nic nie popsuje ci wolnych dni i że wykorzystasz je w stu procentach.

1. Zrób wiosenne porządki

Mając bałagan w domu, trudno mieć porządek w głowie. Chaos nie prowadzi do niczego dobrego. Zabiera energię, odbiera pewność siebie i negatywnie wpływa na nastrój. A przecież przed wakacjami potrzebujesz „wolnej głowy”. Oczywiście zaraz odezwą się zwolennicy artystycznego nieładu, ale nawet ten ma swoje granice. Dlatego zanim nadejdą najdłuższe letnie dni, wykorzystaj jeden z deszczowych weekendów na generalne porządki. Dzięki temu co najmniej przez kilka najbliższych miesięcy cotygodniowe sprzątanie nie będzie już wymagać od ciebie wiele wysiłku. Zyskasz czas na spacery, wycieczki rowerowe i plenerowe wyjścia z przyjaciółmi. Przyznaj, że to przyjemna perspektywa. Zacznij od dobrego planu, czyli od uporządkowania przestrzeni – zrezygnuj z niepotrzebnych rzeczy, które stojąc np. na podłodze, tylko utrudniają dostęp do zakamarków i zbierają kurz. Poukładaj je i zastanów się, czy na pewno są niezbędne dla aranżacji wnętrza. Może lepiej schować je do szaf, a może niektóre nie są już przydatne i lepiej wystawić je na sprzedaż. Mniej przedmiotów oznacza mniej sprzątania.

2. Skontroluj stan techniczny mieszkania

Przy okazji porządków, sprawdź aktualność przeglądów stanu technicznego mieszkania. Zaniedbywanie przeglądów to niestety, częsta przyczyna awarii i pożarów. Część z nich jest wymagana prawnie. Brak innych może skutkować odmową wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela. Co trzeba sprawdzać? Na obowiązkowej liście są m.in. instalacja gazowa, grzewcza, wodno-kanalizacyjna, przyłącza, przewody wentylacyjne. Warto też regularnie przyjrzeć się drobnym elementom wnętrza takim jak: balustrady, kontakty, kratki wentylacyjne, mocowanie żaluzji, halogeny. Poszukaj ukrytych wad, np. plam na ścianach albo na podłodze, świadczących o przeciekającym kranie albo zmywarce. Jeśli czujesz, że twoje mieszkanie wymaga profesjonalnego przeglądu, możesz zlecić taką usługę, nawet bez wychodzenia z domu – online i po kilku dniach otrzymać pełen raport. Dzięki temu nie dasz się zaskoczyć awarią – upewnisz się, że wszystko jest w porządku lub z wyprzedzeniem zaplanujesz drobne prace remontowe. Zyskasz też czas, by pomyśleć o gruntownych zmianach, np. przed kolejnymi wakacjami. To zdecydowanie lepsza opcja od stresującego poszukiwania ekipy budowlanej w obliczu zalania czy pożaru.

3. Zabezpiecz mieszkanie przed wyjazdem

Jeśli podczas wakacji planujesz wiele weekendowych wypadów za miasto i kilka dłuższych podróży, już teraz zastanów się, czy mieszkanie jest właściwie zabezpieczone. Sprawdź zawory od wody i gazu, zajrzyj do instrukcji lodówki (najnowsze modele mają np. możliwość odłączenia samego zamrażalnika, dzięki czemu oszczędzisz nie tylko prąd, ale i środowisko naturalne). To również właściwy moment na zakup drzwi antywłamaniowych albo chociaż wymianę zamka w drzwiach wejściowych, który już dawno się zacina. Odnajdź w szafce zapasowy klucz i porozmawiaj z zaprzyjaźnionymi sąsiadami, czy na wszelki wypadek możesz go u nich zostawić. Umówcie się też na podlewanie kwiatów i wyjmowanie poczty ze skrzynki. Nieodbierane listy i reklamy mogą niepotrzebnie przyciągnąć uwagę złodziei, którzy nie mają wakacji. Zapalone co kilka dni światło podczas podlewania kwiatów też może skutecznie odstraszyć włamywaczy. Dobry sąsiad to skarb, zwłaszcza jeśli po wyjściu z domu często towarzyszy ci dziwnie niepokojące uczucie, a głowę zaprzątają myśli: czy gaz jest wyłączony a drzwi zamknięte?

4. Ubezpiecz mieszkanie

Niestety, nawet najlepszy sąsiad nie da ci 100% gwarancji przed takimi zdarzeniami jak włamanie, pożar czy zalanie. Najskuteczniejszą ochroną są ubezpieczenia domu i mieszkania. Mając wykupioną polisę nawet w najbardziej odległych zakątkach Mazur albo w górskim schronisku, gdzie nie ma zasięgu, będziesz spać spokojnie. Zakres ubezpieczenia dopasowujesz do swoich potrzeb i budżetu, określając wartość przedmiotów, które chcesz ubezpieczyć i zagrożenia, przed którymi chcesz się chronić. Samodzielnie wybierasz też dodatkowe opcje takie jak np. o ubezpieczenie od kradzieży z włamaniem. W takiej sytuacji ubezpieczyciel zrekompensuje ci nie tylko straty przedmiotów, ale także zniszczenia, które powstały w wyniku siły fizycznej użytej podczas kradzieży. Koszty ubezpieczenia mieszkania na rok mogą być niższe od jednej, wakacyjnej kolacji!

Oferty na ubezpieczenie mieszkania w łatwy sposób wyszukasz i sprawdzisz, korzystając z internetowych porównywarek. Kalkulator pokaże przykładowo, ile kosztować będzie cię ubezpieczenie nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych. Cała operacja zajmie mniej czasu niż posprzątanie szafek w kuchni. Polisę również warto sfinalizować online, otrzymując ją natychmiast na twoją skrzynkę email. Za internetowy zakup często otrzymasz specjalną zniżkę. W ten sposób zaoszczędzisz pieniądze, by zrealizować ostatni punkt naszego poradnika.

5. Zadbaj o atmosferę lata w domu

Jeśli masz w mieszkaniu taras albo balkon, pomyśl, jak wakacyjną atmosferę przenieść na domowy grunt. Podczas urlopu uwielbiasz usiąść rano z filiżanką kawy i książką? Nawet w dużym mieście możesz wyczarować oazę, gdzie w sobotę będziesz mieć chwilę tylko dla siebie. To wcale nie musi być duża inwestycja. Sklepy wnętrzarskie oferują duży wybór lekkich np. metalowych mebli na balkon, które nie zajmują dużo miejsca. Dodaj do tego kilka ceramicznych donic z roślinami, które nie wymagają czasochłonnej pielęgnacji. Postaw np. na modne w ostatnich sezonach kaktusy i sukulenty, które w naturalnym środowisku rosną w nasłonecznionych, ubogich w wodę i skalistych podłożach. Dzięki wytrzymałości na ekstremalne warunki nawet na bardzo nasłonecznionych balkonach i bez regularnego podlewania będą długo przypominać o wakacjach w Hiszpanii.

kitchen-1687121_640

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

31-05-2019