REKLAMA

Projekt – Dom. Gotowy, czy indywidualny? Wybieramy projekt domu

U architekta, czy w biurze projektowym? Gotowy, czy przygotowany na indywidualne zamówienie? U pośrednika czy producenta? Jaki projekt domu wybrać przed kluczową w życiu inwestycją? Warto poszukać odpowiedzi na te ważne pytania.

artykul-fot1

Skrojony na miarę, czy szybki i tani, gotowy na zmianę?

Przede wszystkim, jeśli tym o czym myślimy są tanie domy, to wizyta u architekta, który zaprojektuje dla nas specjalnie na zamówienie projekt domu nie ma nic wspólnego z oszczędnością. O ile możemy w tym przypadku liczyć na pełną obsługę i uwzględnienie naszych nawet najbardziej zwariowanych pomysłów architektonicznych, o tyle musimy się liczyć z faktem, iż przygotowanie, wykreślenie projektu pod specjalne zamówienie kilkukrotnie przekracza cenę przeciętnej dokumentacji zakupionej w biurze architektonicznym zajmującym się konstruowaniem i sprzedażą gotowych projektów domów. Oczywiście jeśli ktoś nie liczy się z kosztami na tym etapie prac inwestycyjnych to oryginalny, unikatowy i niepowtarzalny dom swoich marzeń powinien zamówić u architekta. Za odpowiednią cenę wszelkie uwagi klienta z pewnością zostaną uwzględnione. Czasem wykonanie projektu indywidualnego jest niezbędne, ze względu na nietypowy charakter działki, specjalne warunki zabudowy, wydane dla terenu, czy inne niestandardowe sytuacje. Wtedy indywidualny projekt domu jest niezbędny, gdyż na etapie projektowania można rozwiązać wszelkie nietypowe kwestie.

Jest jednak pewna droga na skróty, z której nie każdy zdaje sobie sprawę kupując z kolei gotowy projekt domu w pracowni architektonicznej. Każda szanująca się firma z branży projektowej do oferowanych przez siebie gotowych projektów domów dołącza pełną zgodę na dokonywanie zmian w projekcie na etapie realizacji. Co to oznacza? Mniej więcej tyle, że zakupiony u producenta projekt możemy na etapie adaptacji do warunków naszej działki (otoczenia, warunków atmosferycznych) czy w miarę możliwości finansowych, modyfikować w uzgodnieniu z wybranym przez nas architektem z uprawnieniami projektanta. Zgoda na dokonywanie zmian w projekcie daje możliwości zmniejszenia kosztów, dostosowania budynku do naszych wymagań, np. z zaplanowanej suszarni zrobić powiększoną łazienkę, lub z zamkniętej kuchni otwarty salon z aneksem. Jak widzimy po otrzymaniu pozwolenia możliwości mamy nieomal nieograniczone, a regulowane jedynie wymaganiami konstrukcyjnymi projektu domu i względami bezpieczeństwa. Bez płacenia wielokrotności ceny gotowego projektu domu otrzymujemy dużą swobodę, która pozwala nam na dopasowanie wybranego domu do naszych potrzeb.

wizualizacja-do-projektu-dom-przy-miedzianejDom przy Miedzianej – Galeria Domów (www.galeriadomow.pl)

Powtarzalny, czyli sprawdzony! Gotowy, więc dostępny od ręki

Wspomnieliśmy wyżej o zakupie gotowego projektu domu u producenta, co jest korzystne z kilku względów. Mamy bezpośrednią gwarancję oryginalności projektu i pełną możliwą obsługę reklamacyjno-odwoławczą. Dostajemy pakiet certyfikatów i hologramów potwierdzający zgodność projektu z wszystkimi obowiązującymi normami, a także – to raczej zabezpieczenie psychologiczne – mamy pewność, że projekt jest sprawdzony, wielokrotnie realizowany i oryginalny. Gotowe projekty domów są dostępne od ręki, nie trzeba na nie czekać miesiącami. Ich różnorodność, mnogość wariantów i propozycji rozwiązań wnętrza, pozwala z dużą skutecznością wybrać dom zgodny z naszymi oczekiwaniami. Jeśli nasz wybór trafi na projekt, w którym nie musimy dokonywać większych zmian, a jedynie wykonać adaptację do warunków lokalnych, w kieszeni zostawimy kilka, jakże cennych w trakcie budowy, tysięcy złotych. No i mamy tę pewność, że nie kupiliśmy kota w worku, bo domy według tego projektu powstały już wcześniej i zapewne mieszkają w nich zadowoleni domownicy, którym budowa nie przysporzyła najmniejszych problemów.

wizualizacja-do-projektu-dom-przy-migdalowej-2Dom przy Migdałowej 2 – Galeria Domów (www.galeriadomow.pl)

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

05-12-2018