REKLAMA

Odzyskaj podatek z Niemiec i Holandii!

PRACOWAŁEŚ ZA GRANICĄ?
ODZYSKAJ PODATEK ZA PRACĘ ZA GRANICĄ!

Każdy rok przynosi ze sobą nowe regulacje dotyczące niemieckiego prawa podatkowego. Rok 2017 również nie jest wyjątkiem. W poniższym artykule przedstawiamy najważniejsze zmiany, które powinieneś znać składając niemiecką deklarację podatkową za rok 2017.

Podwyższenie podstawowej kwoty wolnej od podatku
Od dnia 01.01.2017 obowiązuje kwota wolna od podatku wynosząca 8.820 euro (wcześniej 8.652 euro). W przypadku małżeństw obowiązuje kwota podwojona.

Zamiana obowiązku przedkładania poświadczeń na obowiązek ich archiwizowania
Możliwe jest teraz złożenie deklaracji podatkowej bez dodatkowych poświadczeń. Jednak nadal istnieje obowiązek zbierania i archiwizowania wszystkiej dokumentacji potwierdzającej nasze prawo do ulg podatkowych, ponieważ niemiecki urząd skarbowy może zażądać ich przedłożenia – w razie wątpliwości nawet do 10 lat wstecz.

Termin rozliczenia podatkowego
Wydłużono również o dwa miesiące termin składania deklaracji podatkowych dla osób posiadających obowiązek rozliczenia – do 31 lipca. Termin ten będzie jednak obowiązywał dopiero w przyszłym roku, tj. przy składaniu deklaracji podatkowej za rok 2018. Deklaracje za rok 2017 należy złożyć tak jak do tej pory, czyli do 31 maja 2017 r.!

Kto ma obowiązek rozliczenia przed niemieckim urzędem skarbowym?

  • osoby posiadające III klasę podatkową
  • osoby mające w danym roku podatkowym więcej niż jednego pracodawcę
  • osoby uzyskujące w Niemczech dochód powyżej 410 euro miesięcznie, od których odprowadzany jest podatek, np. z tytułu ubezpieczenia emerytalnego, najmu lub dzierżawy
  • bezrobotni w Niemczech, którzy zamiast dochodów otrzymują takie świadczenia, jak np. zasiłki chorobowe, zasiłek dla bezrobotnych – powyżej 410 euro miesięcznie.

Osoby, które otrzymały wezwanie do rozliczenia z niemieckiego urzędu, również muszą złożyć deklarację, ale termin zostanie wyznaczony w wezwaniu. Przewidywanie jest zaostrzenie kar w przypadku opóźnień w składaniu deklaracji podatkowych – minimalna kara wynosi 25 euro za każdy miesiąc, natomiast maksymalnie może sięgnąć nawet 25 tysięcy euro!

Nowe kwoty zasiłku Kindergeld

Zmiany dotyczą również niemieckiego zasiłku rodzinnego – Kindergeld.
Dobra wiadomość dla pracujących w Niemczech Polaków posiadających dzieci jest taka, że wraz z nowym rokiem ponownie wzrasta wysokość zasiłku. Za 2018 rok będzie on wynosił:

  • na pierwsze i drugie dziecko – 194 euro
  • na trzecie dziecko – 200 euro
  • na czwarte i kolejne dziecko 225 euro.

Złą wiadomością jest fakt, że od 1 stycznia 2018 roku będzie można starać się o zasiłek rodzinny tylko za okres 6 miesięcy wstecz, a nie jak do tej pory za 4 lata wstecz.

Dlatego też nie warto czekać z decyzją o złożeniu wniosku.
Zgłoś się do specjalisty już teraz, aby nie stracić szansy na pełne wyrównanie!

Jeśli potrzebują Państwo pomocy w zagranicznym rozliczeniu bądź pozyskaniu zasiłku rodzinnego, zachęcamy do kontaktu z Biurem Tłumaczeń ling4u, które zajmuje się nie tylko wykonywaniem tłumaczeń przysięgłych i specjalistycznych ale pozyskuje także niemieckie i holenderskie zasiłki rodzinne. Dodatkowo Biuro Tłumaczeń ling4u rozliczy Państwa z podatku pobranego w Niemczech, Holandii, Anglii, Belgii, Austrii oraz Danii.

Rozlicz PIT36 + ZG za 50 zł

Odzyskiwanie nadpłaconego podatku z Niemiec

Podatnicy bez obowiązku do rozliczenia w Niemczech mają możliwość rozliczenia się za cztery lata wstecz (obecnie za rok 2014, 2015, 2016 i 2017) w celu odzyskania nadpłaconego podatku.

Czy złożenie deklaracji podatkowej zawsze oznacza zwrot nadpłaconego podatku?
Niestety nie. W niektórych przypadkach otrzymamy decyzję podatkową informującą o konieczności dopłaty podatku do niemieckiego urzędu skarbowego.

Ile trwa rozliczenie?
Średni czas oczekiwania na decyzję podatkową (o zwrocie lub niedopłacie podatku) wynosi od 3 do 6 miesięcy. Termin ten jest jednak szacowany, ponieważ urząd skarbowy nie ma żadnego limitu czasowego na rozpatrzenie deklaracji podatkowych. Po otrzymaniu decyzji, kwota ewentualnego zwrotu przelewana jest na konto – poleca się podawanie konta w walucie euro, aby uniknąć niekorzystnego przewalutowania. W przypadku konieczności dopłaty, urząd skarbowy poinformuje o jej wysokości, terminie i koncie bankowym, na który należy przelać daną sumę.

Czy rozliczając się z niemieckich dochodów w Polsce płacę podwójny podatek?
Oczywiście, że nie. Polska i Niemcy zawarły ze sobą umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, która zakłada, że za dochody opodatkowane w jednym kraju, choć są zgłaszane również w drugim kraju to nie płaci się podatku (zasada „odliczenia z progresją”). Konieczność dopłaty podatku od uzyskanych dochodów może wystąpić, jeśli zsumowane dochodów z obu krajów spowoduje przekroczenie któregoś z progów podatkowych.

Rozliczenie i zasiłki rodzinne – zrób jeden najważniejszy krok!

Zachęcamy do kontaktu z ich specjalistami, którzy pomogą w skompletowaniu całej dokumentacji w sprawie zasiłku Kindergeld (Niemcy) i zasiłku Kinderbijslag (Holandia), wykonają potrzebne tłumaczenia i w razie potrzeby podejmą kontakt telefoniczny z Niemiecką Kasą Rodzinną (Familienkasse).

Biuro Tłumaczeń ling4u zajmuje się odzyskiwaniem podatków już 10 lat. Z nimi łatwo uzyskasz maksymalny zwrot podatku z zagranicy, gdyż pomagają Ci profesjonaliści. Jeśli masz pytania o zwroty podatków lub zasiłek z Holandii albo Niemiec – odwiedź Biuro Tłumaczeń ling4u w dogodnej dla Ciebie lokalizacji w Krośnie lub w Sanoku lub zadzwoń!

logo 2018

Oddziały Biura Tłumaczeń ling4u (czynne od poniedziałku do piątku od 8:00 do 16:00):

Krosno
Biuro Tłumaczeń ling4u
ul. Boh. Westerplatte 2, 38-400 Krosno
tel.: +48 534 534 102
e-mail: krosno@ling4u.pl

Sanok
Biuro Tłumaczeń ling4u
ul. 3-go Maja 23, 38-500 Sanok
tel.: +48 534 534 102
e-mail: sanok@ling4u.pl

Artykuł sponsorowany

26-03-2018