REKLAMA

Podrobione prawa jazdy, ubezpieczenie OC i fałszywy dowód rejestracyjny. Grozi za to do 5 lat więzienia

REGION / PODKARPACIE. W miniony weekend na przejściach granicznych Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej ujawniono aż 9 przypadków fałszerstw dokumentów związanych z przekroczeniem granicy przez cudzoziemców – kierowców pojazdów. Wśród zabezpieczonych dokumentów było 7 podrobionych praw jazdy, 1 ubezpieczenie OC oraz 1 fałszywy dowód rejestracyjny.

Podrobionymi dokumentami posłużyło się sześciu obywateli Ukrainy oraz jeden obywatel Mołdawii (fałszywe mołdawskie prawo jazdy).

Najwięcej dokumentów zabezpieczyli funkcjonariusze SG z Korczowej – 5 podrobionych praw jazdy i jedno ubezpieczenie OC, pozostałe „fałszywki” ujawniono na przejściu granicznym w Medyce.

Analiza dotychczasowych zdarzeń, pokazuje że cudzoziemcy w większość przypadków decydują się na sfałszowanie prawa jazdy, gdyż chcą na terenie Unii Europejskiej podjąć pracę w charakterze kierowcy. W podrobionych dokumentach posiadają uprawnienia do kierowania wszystkim kategoriami pojazdów choć w rzeczywistości mogą prowadzić tylko samochody osobowe.

Natomiast fałszowanie obowiązkowego ubezpieczenia OC dotyczy samochodów zarejestrowanych na współwłasność z obywatelami Polski. Na podrobienie dokumentu decydują się cudzoziemcy, którzy nie opłacają ubezpieczenia OC w Polsce, a jednocześnie chcą uniknąć wysokiej kary za jego brak.

Dowody rejestracyjne najczęściej podrabiają cudzoziemcy, którzy nie posiadają ważnych badań technicznych – nie wykonują ich ze względu na koszty lub zły stan techniczny pojazdu.

Zatrzymani cudzoziemcy – sześciu obywateli Ukrainy i jeden Mołdawianin usłyszeli zarzut popełnienia przestępstwa posługiwania się fałszywymi dokumentami – grozi im za to kara do 5 lat pozbawienia wolności.

W ubiegłym 2017 roku strażnicy graniczni zabezpieczyli 90 fałszywych praw jazdy to jest trzykrotnie więcej niż w roku 2016 oraz 101 podrobionych dowodów rejestracyjnych o ponad 40 % więcej niż rok wcześniej (72 w roku 2016 roku). Natomiast o 30 % zmalała liczba ujawnionych fałszywych ubezpieczeń OC – ze 149 przypadków w 2016 roku do 102 w 2017 roku.

14-129112

źródło: BiOSG

30-01-2018

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.