REKLAMA

W Bukowsku było oberwanie chmury. Są straty w infrastrukturze drogowej i budynkach (ZDJĘCIA)

BUKOWSKO / PODKARPACIE. Trwa szacowanie szkód po oberwaniu chmury, które dało się we znaki mieszkańcom Bukowska w nocy z 12 na 13 maja. Woda zalała przedszkole, szkołę, zniszczyła gminne drogi, uprawy, przydomowe ogródki i podwórka.  Władze Bukowska oceniają szkody w substancji gminnej na około 450  – 500 tys. zł, ale spore straty odnieśli też mieszkańcy.

 

Dorota Mękarska

Ulewa rozpoczęła się wieczorem około godz. 20.30. Trwała do 21.15. Była stosunkowo krótka, ale bardzo intensywna. Woda szybko też spłynęła, ale zostawiła po sobie pobojowisko.

Jak puściły bobrowe tamy poszła fala

W pierwszym momencie wodę powstrzymały bobrowe tamy, ale jak one puściły poszła fala uderzeniowa. Woda wystąpiła z brzegów potoku i zalała całe centrum Bukowska od strony przysiółka Łazy – mówi wójt Piotr Błażejowski.

Fala była tak wysoka, że sięgała ponad ogrodzenie przedszkola i zalała ten budynek wyrządzając duże szkody, największe w kuchni i stołówce. Woda w tym obiekcie sięgała wysokości 70 cm.

Sprzęt kuchenny jest zniszczony. Woda wywróciła szafę, w której przechowywano naczynia. Wszystko jest potłuczone. Poprzewracała też lodówki , w której była przechowywana żywność. Artykuły spożywcze są do wyrzucenia. Zniszczony jest sprzęt AGD. Meble są z płyty i choć staramy się je suszyć, wszystko nam puchnie  – dodaje wójt.

3

Trzeba przeprowadzić dezynfekcję w przedszkolu

Na razie przedszkole jest nieczynne i do środy na pewno pozostanie zamknięte.

Wszędzie zalega muł. Zastanawiamy się, co dalej, bo potrzebna jest dezynfekcja  –  Piotr Błażejowski rozważa jak szybko przedszkole uda się uruchomić.

Woda zalała też kotłownię  w szkole, położone niżej garaże mieszkańców Bukowska wraz ze stojącymi w niej samochodami i zniszczyła przydomowe ogródki i podwórka.

Odszkodowania tylko za straty w uprawach rolnych

W sobotę rozpoczęliśmy oględziny szkód, w tym również szkód od osób fizycznych, ale odszkodowania należą się tylko za szkody w uprawach – podkreśla wójt gminy Bukowska. – Niestety te wszystkie piękne urządzone ogródki i podwórka nie będą mogły być brane pod uwagę.

Wójt ocenia, że w samym przedszkolu naprawa szkód wyniesie co najmniej 100 tys. zł, natomiast dużo większe są szkody w infrastrukturze drogowej. Tu szacowane są na około 300-350 tys. zł.

– Siła wody była tak duża, że zniszczyła nam metalową kładkę na potoku – opisuje szkody  Piotr Błażejowski. – W zeszłym roku wykonaliśmy dużym nakładem sił i środków drogę w Bukowsku,  w kierunku kompleksu rolniczego, gdzie rozwija się budownictwo rodzinne. Ulewa nam ją całkiem zniszczyła.

15-05-2017

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.