REKLAMA

GMINA BUKOWSKO: Obciąć pensję wójtowi? Tą kwestią zajmie się rada gminy

BUKOWSKO / PODKARPACIE. Radny Marek Bańkowski podczas ostatniej sesji rady gminy złożył wniosek, aby zmniejszyć kwotę wynagrodzenia Piotrowi Błażejowskiemu, wójtowi gminy Bukowsko. W uzasadnieniu swojego wniosku podaje szereg argumentów. Sprawą ma zająć się rada gminy.

Aktualnie Piotr Błażejowski miesięcznie zarabia nieco ponad 9,5 tys. złotych. Zmiana zaproponowana przez radnego Bańkowskiego, to obniżenie tej kwoty do niespełna 8 tys. złotych. W uzasadnieniu, które dołączono do projektu uchwały, wnioskodawca podaje szereg argumentów. Wśród przykładów znalazła się budowa sieci szerokopasmowej internetu, zdaniem Marka Bańkowskiego  przeprowadzona bez zabezpieczenia interesów gminy. To także nieuzasadnione zatrudnianie nauczycieli czy  zwyczaj  zlecania  różnorakich robót bez wiedzy i akceptacji rady gminy. Jako przykłady wnioskodawca podaje budowę remizy OSP w Nagórzanach, fundamentów Domu Ludowego w Dudyńcach oraz trybun na  stadionie w Bukowsku. Wskazane i wykonane roboty budowlane były  płacone po terminie  i pod groźbą sądu i komornika.

wojt-bukowsko-do-tekstu

Piotr Błażejowski, wójt gminy Bukowsko, funkcję sprawuje już kolejną kadencję. Radny Marek Bańkowski czeka na odpowiedź w sprawie swojego wniosku. Foto: archiwum esanok.pl

Nie są to personalne ataki na wójta. To raczej chęć zmotywowania go do pracy i wsłuchiwania się w głos mieszkańców – zapewnia Marek Bańkowski.

Z uwagi na niedociągnięcia formalne podczas ostatniej sesji dokumentu nie można było poddać pod glosowanie. Kolejną sesję rady gminy zaplanowano na 8 lipca.

Poprawiony wniosek już wpłynął. Podpisał się pod nim jeden radny – informuje Jan Hołomek, przewodniczący rady gminy w Bukowsku.

Wygląda na to, że i podczas najbliższej sesji rada nie zajmie się tą sprawą. Aktualnie Piotr Błażejowski ze względów zdrowotnych jest nieobecny, ale już zapoznał się z wnioskiem.

Jeśli nie będzie wójta na sesji, nie będziemy debatować nad wnioskiem – podkreśla przewodniczący rady.

W takiej sytuacji sprawą zajmiemy się na kolejnym posiedzeniu, pewnie na przełomie lipca i sierpnia – uzupełnia Marek Bańkowski.

Warto również zaznaczyć, że rada posiada uprawnienia do ustalania wynagrodzenia wójta. Wynikają one z przepisów ustawy o samorządzie gminnym. Obniżenie czy zwiększenie wynagrodzenia wójta  nie wymaga jego zgody. Z orzecznictwa wynika również, że do stosunków pracy z wyboru nie stosuje się przepisów Kodeksu pracy. Dlatego też dopuszczalne są zmiany wysokości wynagrodzenia wójta przez radę gminy w okresie trwania jego mandatu, ale musi być ona poparta stosownym uzasadnieniem.

Zobacz roboczą wersję pisma, które przygotował radny z Bukowska.

u1

u2

u3

u4

u5

08-07-2016

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.