REKLAMA

4 sposoby na sfinansowanie zakupu działki i budowy domu w Bukowsku

Własny dom w Bukowsku może być prawdziwym spełnieniem marzeń dla każdego, kto chciałby zamieszkać w niewielkiej, podkarpackiej wsi, pośród pięknej, dzikiej przyrody i z dala od wielkich metropolii. Tylko jak sfinansować wydatki związane najpierw z kupnem działki, a następnie budową? Oto 4 popularne sposoby wykorzystywane w celu opłacenia kosztów wynikających z postawienia domu w Bukowsku.

1. Kredyt hipoteczny

Większość działek jest kupowana za pieniądze pochodzące z kredytu hipotecznego, który jest również najczęstszym dla Polaków źródłem gotówki na budowę domu. Dzięki niemu przeciętna polska rodzina może spełnić marzenie o postawieniu własnej nieruchomości, w której nikt poza nią nie będzie mieszkał. Jako że koszt inwestycji wynosi co najmniej kilkaset tysięcy zł, a z reguły nie mniej niż ok. pół miliona zł, wsparcie finansowe dostępne w ramach kredytu staje się dla milionów Polaków w praktyce jedynym sposobem na budowę domu.

Kredyt hipoteczny jest przeważnie spłacany przez kilkanaście-kilkadziesiąt lat i wymaga wniesienia wkładu własnego w wysokości 10% lub 20% (w zależności od banku) wartości nieruchomości. Aby go otrzymać, należy dysponować odpowiednią zdolnością kredytową, co z kolei wiąże się z koniecznością posiadania stałego źródła dochodów w określonej wysokości, która powinna być tym większa, im wyższa kwota kredytu. Jeśli chcesz sprawdzić, ile wynosi Twoja aktualna zdolność kredytowa, czyli na jaką maksymalną sumę możesz się zadłużyć z myślą o zakupie działki oraz budowie domu w Bukowsku, skorzystaj z kalkulatora zdolności kredytowej dostępnego pod adresem https://finanse.rankomat.pl/kalkulatory/kalkulator-zdolnosci-kredytowej/.

Załatwianie formalności związanych z kredytem hipotecznym trwa wiele dni, co wynika przede wszystkim z kwestii zabezpieczenia interesów banku, weryfikacji nieruchomości pod kątem prawnym i analizy finansowej klienta. Oprocentowanie kredytów hipotecznych należy do najniższych na rynku, choć i tak mimo to z uwagi na długi okres spłaty klient oddaje bankowi znacznie większą kwotę, niż pożyczył. Jeśli myślisz o kredycie hipotecznym, aktualne oferty znajdziesz i porównasz pod adresem https://finanse.rankomat.pl/kredyty/hipoteczne/.

2. Własne oszczędności

Ta forma finansowania zakupu działki i budowy domu w Bukowsku oraz innych miejscowościach w Polsce jest znacznie mniej popularna. Powód wydaje się prosty: przeciętnego Polaka zwyczajnie nie stać na odłożenie kwoty, która pozwalałaby na sfinansowanie inwestycji bez żadnego zewnętrznego wsparcia. Taką możliwość mają wyłącznie najlepiej sytuowani obywatele, czyli zdecydowana mniejszość.

3. Pożyczka hipoteczna

O ile kredyt hipoteczny jest powszechnym produktem bankowym, o tyle o pożyczce hipotecznej słychać znacznie rzadziej. A szkoda, bo to równie interesująca propozycja. Dostępna w jej ramach kwota jest na tyle wysoka, że pozwala na pełne sfinansowanie inwestycji, a otrzymać ją można w znacznie krótszym czasie niż w przypadku kredytu hipotecznego. Ograniczone formalności i brak koniczności rozliczania się z poniesionych wydatków sprawia, że jest to niezwykle elastyczne produkt. Jego oprocentowanie pozostaje jednak wyższe niż kredytu, a – co najważniejsze – warunkiem wymaganym do jego otrzymania jest posiadanie oraz zastawienie nieruchomości, która w razie niespłacenia zadłużenia zostanie spieniężona na poczet wierzytelności.

4. Darowizna

Darowizna od najbliższych to równie rzadka, choć teoretycznie możliwa sytuacja jak sfinansowanie inwestycji z własnych oszczędności, która dotyczy wyłącznie relatywnie niewielkiego odsetka Polaków.

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

 

24-05-2021