REKLAMA

Gięcie blach w motoryzacji – w precyzji siła

Do jednej z najważniejszych metod zaliczanych do technologicznej obróbki materiałów należy niewątpliwie gięcie blach. Proces ten umożliwia zmianę krzywizny przedmiotu oraz obejmuje nie tylko samo jego zginanie, ale również prostowanie, zachowując równocześnie spójność elementu. Gięcie blach wykonywanie za pomocą nowoczesnego sprzętu umożliwia ponadto uzyskanie powtarzalności elementów. Dlatego też stanowi ono zdecydowanie najpopularniejszą metodę obróbki metali – jest szybka, bezpieczna oraz komfortowa.

Efektywny i precyzyjny proces

Gięcie blach odbywa się zazwyczaj za pomocą pras krawędziowych sterowanych numerycznie (z języka angielskiego Computerized Numerical Control, w skrócie CNC), umożliwiając pracę z dużą dokładnością. Gwarantują one tym samym niemal całkowitą redukcję błędów, co stanowi bardzo ważny warunek produkcji w wielu współczesnych sektorach gospodarki, między innymi w motoryzacji, lotnictwie czy górnictwie. Zastosowanie maszyn CNC zapewnia nie tylko dużą oszczędność wykorzystywanego surowca, ale także czasu produkcji.

Fundamentalną kwestią związaną z gięciem blachy jest jej przygotowanie. W oparciu o dostarczony projekt ustawia się odpowiednio określone parametry gięcia. Taka czynność zapewni bowiem nie tylko maksymalną skuteczność gięcia, brak pojawienia się pękania materiału czy innego typu uszkodzeń, ale również powtarzalność, która jest niezwykle istotna przy wykonywaniu dużej ilości identycznych zgięć. Przed rozpoczęciem pracy sugeruje się także zwrócenie uwagi na poziom jakości materiału, który ma zostać poddany gięciu. Powinien on charakteryzować się dobrym stanem oraz parametrami technicznymi.

Zastosowanie gięcia blach w motoryzacji

Warto pamiętać o tym, iż proces gięcia blach może dotyczyć wielu czynności. Profesjonalne gięcie materiału obejmuje szereg czynności, na które składają się przykładowo wyginanie, zwijanie, zaginanie, zawijanie, wyginanie, profilowanie, a także skręcanie oraz prostowanie. Dzięki takiej złożoności procesu, obrabiany materiał jest wielozadaniowy i posiada różnorodne zastosowanie. Dodatkowo, co niemniej istotne, dzięki procesowi gięcia materiał nie traci swoich pierwotnych właściwości wytrzymałościowych.

Zlecenia odnoszące się do gięcia blach, realizowane są przy użyciu nowoczesnych urządzeń, poprzez które możliwe jest otrzymanie wysokiej precyzji w kształtowaniu określonych elementów z metalu. Gięte blachy znajdują zastosowanie w różnorodnych gałęziach przemysłu, między innymi w motoryzacji. Jak powszechnie wiadomo, przemysł motoryzacyjny cechuje się złożonością i wieloetapowością, a także wymaga ogromnej precyzji. Z tego też względu wykorzystuje się w nim złożoną obróbkę skrawaniem, nastawioną na osiągnięcie wysokojakościowych części.

Gięcie blach – postaw na profesjonalistów

Blacha może być poddawana różnorodnym zabiegom i przetwarzana na wiele sposobów. Do jednego z nich należy gięcie. Stanowi to niezwykle wygodne rozwiązanie, umożliwiające osiągnięcie zamierzonego efektu, przy całkowitej powtarzalności. Gięciem blach zajmują się specjalne firmy, przykładowo Fabryka 4×4. Odpowiadając na stale zmieniające się potrzeby rynku w zakresie gięcia blach oferuje ona profesjonalne usługi, które świadczy z pomocą najlepszych dostępnych technologii oraz urządzeń. Są one bowiem gwarancją uzyskania najwyższej precyzji oraz powtarzalności w bardzo krótkim czasie.

Dzięki całkowitemu zautomatyzowaniu, proces gięcia przebiega o wiele szybciej, w porównaniu do technik ręcznych. Zlecając usługi z zakresu obróbki metali warto postawić na firmę posiadającą odpowiedni sprzęt oraz długoletnim doświadczenie.

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

19-02-2019