REKLAMA

Pogranicznicy z Podkarpacia na misjach zagranicznych (FOTO)

REGION / PODKARPACIE. Bieszczadzki Oddział SG podsumował tegoroczne zaangażowanie we wspólne operacje poza granicami kraju. Uczestnicy działań przedstawili jakie są realia oraz specyfika służby w trakcie misji.

 

6 listopada, w trakcie spotkania kadry kierowniczej Bieszczadzkiego Oddziału SG oraz funkcjonariuszy, którzy w bieżącym roku uczestniczyli w misjach międzynarodowych, dyskutowano m.in. na temat realiów służby za granicą oraz zasad współpracy w środowisku międzynarodowym. Funkcjonariusze podzielili się zdobytymi doświadczeniami oraz przedstawili strategie ochrony granicy w innych państwach.

Bieszczadzki Oddział SG już od wielu lat bierze aktywny udział w różnych działaniach międzynarodowych. Przykładem tego jest udział funkcjonariuszy w operacjach organizowanych przez Europejską Agencję Straży Granicznej i Przybrzeżnej Frontex. Nasi funkcjonariusze służą na zewnętrznej granicy UE wszędzie tam, gdzie presja migracyjna jest największa (m.in. w Grecji, Bułgarii, Hiszpanii, Włoszech czy Rumunii).

Umundurowani strażnicy graniczni wyposażeni w sprzęt oraz pojazdy Straży Granicznej, realizują wspólnie z lokalnymi służbami wszystkie czynności związane z ochroną granicy. Dokonują kontroli w przejściach granicznych, ochraniają tzw. granicę zieloną, ustalają kraje pochodzenie migrantów przybywających do tzw. hotspotów oraz pobierają odbitki ich linii papilarnych. Funkcjonariusze SG pełnią również rolę koordynatorów misji realizowanych przez międzynarodowe zespoły oraz kierowani są do krajowych oraz międzynarodowych centów współpracy.

Zaangażowanie oraz profesjonalizm funkcjonariuszy polskiej Straży Granicznej są doceniane zarówno przez służby krajów do których są delegowani jak i przez Agencję Frontex.

Ponadto, Bieszczadzki Oddział SG kieruje swoich funkcjonariuszy zagranicę w oparciu o umowy bilateralne. W tym roku, tego typu misje odbywają się w Republice Macedonii na granicy macedońsko-greckiej. Podkarpaccy strażnicy graniczni wspólnie z kolegami z innych oddziałów tworzą ok. 30 osobowe zespoły, które w ramach miesięcznych delegowań wspierają działania Policji Granicznej Macedonii.

W bieżącym roku, Bieszczadzki Oddział SG w ramach różnych przedsięwzięć międzynarodowych, delegował poza granice kraju 60 funkcjonariuszy.

 

BiOSG

07-11-2018

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.