REKLAMA

Wiercenie studni w Bieszczadach

Bieszczady to wspaniałe miejsce nie tylko do wypoczynku, ale i do życia. Te wciąż mało zmienione przez człowieka tereny przyciągają co roku rzesze turystów. Nic więc dziwnego, że jak przysłowiowe grzyby po deszczu rosną na terenie Bieszczad domki letniskowe, ośrodki wypoczynkowe, hotele i pola campingowe. Rozwój turystyki w Bieszczadach wynika między innymi z faktu, że jest to miejsce, które urzeka o każdej porze roku.

Turystyczna infrastruktura bieszczadzka jest bardzo złożona, ale w każdym miejscu u jej podstawy leży niezakłócony dostęp do wody. O ile w dużych miastach o gęstej zabudowie sprawdzają się wodociągi, tak w terenie takim, jak Bieszczady najlepszym rozwiązaniem jest wykopanie własnej studni.

Jaką firmę wybrać do budowy studni w Bieszczadach?

Górzysty teren taki jak Bieszczady, nie jest łatwym miejsce do wiercenia studni, dlatego bardzo ważne jest, aby do tego celu wybrać odpowiednią firmę. Na terenie Krosna, Sanoka, Ustrzyk i Leska ogłasza się wiele firm wiercących studnie. Jednak profesjonalna firma nie ogranicza się do samego wiercenia studni, ale wykonuje również: odwierty pod pompy ciepła, montaż pomp głębinowych, odwierty geologiczne, czyszczenie i konserwację studni, montaż pomp ciepła, odwierty na usuwiskach. Często w ramach swoich usług ma również lokalizację ujęć wodnych.

Jak wybudować studnię w Bieszczadach zgodnie z prawem?

Duży obszar Bieszczadów objęty jest prawną ochroną. Są to rezerwaty przyrody, parki krajobrazowe oraz teren Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Dlatego też szczególnie zadbać o to by budowa studni była zgodna z obowiązującymi przepisami. Oszczędzi to nam w przyszłości kłopotów i kosztów. Aby sprawdzić możliwość wybudowania studni na danym terenie, należy udać się do właściwego Urzędu Miasta lub Gminy. Tam sprawdzimy, czy w miejscu, w którym chcemy wybudować studnię, nie ma administracyjnych ograniczeń w tym zakresie. Wszelakie ograniczenia zawiera plan zagospodarowania przestrzennego. Mamy prawo zapoznać się z nim nawet wtedy, kiedy nie jesteśmy właścicielem działki.

Działki w Bieszczadach znajdują się często w miejscach o dużych różnicach wysokości, dlatego najczęściej buduje się to studnie głębinowe. Są to studnie, których głębokość przewyższa 30 m. Wiercenie studni głębinowych powyżej głębokości 30 m wymaga stosowania przepisów Prawa Wodnego oraz Prawa Górniczego i Geologicznego.

Zanim zaczniemy budowę studni, należy przygotować projekt prac geologicznych i operat wodnoprawny. Przygotowuje je hydrogeolog lub wykwalifikowany projektant zajmujący się instalacjami wodnymi i kanalizacyjnymi. Oba dokumenty należy złożyć do właściwego miejscu wojewody. Wojewoda wydaję decyzję o możliwości budowy studni.

Kiedy studnia jest już wywiercona, przygotowuje się dokumentację hydrogeologiczną studni. Należy w niej określić jej dopuszczalną wydajność, poziom zwierciadła statycznego wody oraz depresje, podać rodzaje pomp oraz urządzeń do uzdatniania wody. Na podstawie tych badań można studnię zarejestrować.

studnia

Czysta woda z czystych Bieszczad

Bieszczady to jedno z najczystszych miejsc w Polsce, dlatego woda w bieszczadzkich studniach również jest najwyższej czystości. Mimo wszystko, należy pamiętać o jej regularnych badaniach kontrolnych. Spływająca z górskich pól uprawnych woda, może ulec zanieczyszczeniu nawozami lub zostać skażona szambem. Pierwsze badanie należy wykonać zaraz po zbudowaniu studni. Kolejne należy powtarzać co kilka lat.

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane
foto: Wit-Wiert

07-05-2018